ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ανέβασε απόδοση και κέρδισε εύκολα η Ηράκλεια

ΗΡΑΚΛΕΙΑ  84-50  ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα για την Ηράκλεια, η οποία χάρη σε ένα ξέσπασμα διαρκείας στην 3η περίοδο (31-11) πήρε μια άνετη νίκη απέναντι στην Δόξα Βώλακα και μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Η ομάδα του Νίκου Μάντζιου ήταν ιδιαίτερα αγχωμένη στο πρώτο μέρος και δεν έκανε αυτά τα οποία είχε δουλέψει στις προπονήσεις με αποτέλεσμα να δώσει στους φιλοξενούμενους την ελπίδα πως μπορούν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνος (37-32 ημιχ.). Ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο ήταν αρκετό για να έρθει η άνετη επικράτηση για τους γηπεδούχους που ανέβασαν την διαφορά στο + 25 (68-43) με το τέλος της 3ης περιόδου. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους «Ηρακλειώτες» να κοιτάζουν πλέον την επόμενη αγωνιστική με το Ρούπελ στο Σιδηρόκαστρο.

Τα δεκάλεπτα: 20-14,37-32,68-43,84-50.

Ηράκλεια(Μάντζιος): Καραγιαννίδης 5,Μιντσώκης 2,Αποστολάκης 4,Μέσσας 16(2),Παναγιωτίδης 7(1),Κουρέας 15(3), Κυριαζής,Κουτλής 20(1),Καραγεωργάκης,Παπαδόπουλος 8,Γυμνόπουλος 7