«Διπλό ανόδου» στο παρά ένα… οι Ίκαροι μέσα στην Χαλκηδόνα 58-56

Μετά το +42 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επί της αδύναμης Αγίας Βαρβάρας, οι Ίκαροι κατάφεραν να περάσουν νικηφόρα και από την έδρα της Χαλκηδόνας στην Θεσσαλονίκη, γεγονός που ισοδυναμεί με μισή άνοδο… όσο νωρίς κι αν βρισκόμαστε ακόμα στην σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Η Σερραϊκή ομάδα κατάφερε να επιβάλει από το ξεκίνημα το παιχνίδι της, ελέγχοντας το τέμπο σε άμυνα και επίθεση. Τα ριμπάουντ και η σφιχτή άμυνα ήταν το κλειδί του αγώνα κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι παίκτες του Στέργιου Ποργιόπουλου.

Στο πρώτο ημίχρονο έστω και στα σημεία οι Ίκαροι διατήρησαν μια καλή διαφορά με +4 στην πρώτη περίοδο 17-13, ενώ πήγαν στο ημίχρονο με +7 34-27, ισχυροποιώντας έτσι την θέση τους στο παρκέ.

Η ομάδα της Χαλκηδόνας όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας, αλλά και ώθηση από τον κόσμο της στο κατάμεστο αλλά με κόσμια συμπεριφορά γήπεδο της, έφερε το ματς στο 51-43 στο τέλος του γ΄ δεκαλέπτου.

Με -8 μέχρι και 5’ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα όλα έμοιαζαν ότι οι Ίκαροι θα γνώριζαν την πικρή γεύση της πρώτης ήττας… όμως οι  Γριψιος, Γεωργιανος, Τρακας, Σταματοπουλος και όλη η ομάδα συνολικά είχαν διαφορετική άποψη και με άμυνα ατσάλι και προσήλωση στον επιθετικό τομέα, αρχικά μείωσε την διαφορά στο -4 (53-49) και ισοφάρισε 56-56 με καλάθι του Τράκα. Το νικηφόρο δίποντο σημείωσε σχεδόν 44’’ πριν το τέλος ο Πέτρος Γρίψιος, δίνοντας μια τεραστίας σημασίας νίκη, επί ενός αντιπάλου που έχει τους ίδιους στόχους με τους Ικάρους!

Τα σημεία:

# Επιτυχημένο το πρώτο crashtestγια τους Ικάρους που πέρασαν έστω και δύσκολα από την έδρα της Χαλκηδόνας και έδειξαν ότι φέτος ο στόχος είναι ένας και αδιαπραγμάτευτος. Η απευθείας άνοδος. Μπορεί να είναι νωρίς αλλά η Χαλκηδόνα, το Πειραματικό και 1-2 ομάδες ακόμα μόνο θα διεκδικήσουν την άνοδο, επομένως αυτή η νίκη των Ικάρων, μετρά διπλή.

# Αλεπού ο coachΠοργιο, που ήξερε από πριν ότι το κλειδί του αγώνα είναι η άμυνα και εφόσον η επίθεση της ομάδας δεν τράβηξε… προσπάθησε να κρατήσει τους παίκτες του συγκεντρωμένους μέχρι το φινάλε και να αποδράσει τελικά με το μεγάλο διπλό. Όπως και πέρυσι που κέρδισε στο ίδιο γήπεδο με σκορ 57-56.

# Ένα μεγάλο μπράβο από το SSNσε όλους τους παίκτες που έδωσαν και την ψυχή τους για να έρθει αυτή η μεγάλη ανατροπή στο τέλος. Το «μέταλλο» των Ικάρων είναι πολύ καλά σφυρηλατημένο και οι παίκτες έχουν αποφασίσει να το δείχνουν σε κάθε αγώνα προκειμένου να φτάσουν στον πολυπόθητο στόχο.

# Χαρά και έξαλλοι πανηγυρισμοί από όλους με το άκουσμα της τελευταίας κόρνας στο γήπεδο αλλά και στη συνέχεια όπου παίκτες και staffτραγούδησαν τον ύμνο της ομάδας στο λεωφορείο κατά την επιστροφή!

# Άψογη φιλοξενία σε όλα τα επίπεδα από το ΔΣ της Χαλκηδόνας που φρόντισαν την αποστολή των Ικάρων όπως αρμόζει σε σοβαρές ομάδες. Η διοίκηση των Ικάρων δεσμεύτηκε για ανταπόδοση τη φιλοξενίας στο ματς του β’ γύρου!

**Ευχαριστούμε τον Γιάννη Δεσποτίδη για το φωτογραφικό υλικό.