Δια πυρός και σιδήρου… σε ματσάρα το Χρυσό! Πρώτος βαθμός για Ροδόπολη…

Δια πυρός και σιδήρου... σε ματσάρα το Χρυσό! Πρώτος βαθμός για Ροδόπολη...

Σε μία γεμάτη αγωνιστική ημέρα στις τρεις κατηγορίες της Ε.Π.Σ.Σερρών, όσοι φίλαθλοι βρέθηκαν στα γήπεδα χόρτασαν γκολ και θέαμα από τις ομάδες και κάποια συναρπαστικά ματς.

Το καλύτερο και πιο επεισοδιακό όλων έγινε στην Επίλεκτη, εκεί όπου στην Ομόνοια η νεανική Π.Σ Σέρρες του Λεωνίδα Μεταλλίδη έβαλε δύσκολα στην Α.Ε Χρυσού και έκανε το ματς πραγματικό ντέρμπι, αν και στο φινάλε η ομάδα του Αχιλλέα Αγγελόπουλου με… στόφα και πείσμα μεγάλης ομάδας και αν και έπαιζε με 9(!) παίκτες κατάφερε να βγάλει ένα σπουδαίο διπλό. Το τελικό 3-4, οι τέσσερις κόκκινες, οι ανατροπές και η γενικότερα παρουσία των δύο ομάδων το αποδεικνύει περίτρανα. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Σιψή προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο στο 11΄ ο συνήθης ύποπτος Μπογιατζής ισοφάρισε και μετά έγινε χαμός. Μαζί με τις ευκαιρίες ήρθαν δύο απευθείας κόκκινες για τον ίδιο στο 36΄ και τον αργότερα Λαπούσι για το Χρυσό και μία με 2η κίτρινη για τον Πέππα για τους γηπεδούχους και στην εκπνοή του ημιχρόνου ήρθε το 2-1 από τον Αγαπίδη. Το Χρυσό ανασυντάχθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο… με το καλησπέρα μέσα σε τρία λεπτά, στο 48΄ το σκορ είχε γίνει 2-3 με δύο γκολ του Ραφαήλ Ζάγκα, αλλά η Π.Σ Σέρρες δεν παράτησε το ματς, πάλεψε, ισοφάρισε στο 68΄ σε 3-3 και πάλι με τον Σιψή, ωστόσο η τελευταία λέξη ανήκε στον Δίνγκα που στο 77΄ έγραψε τον επίλογο του ματς σκοράροντας για το εντυπωσιακό 3-4. Εν τω μεταξύ οι γηπεδούχοι έμειναν και αυτοί με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Γεωργιάδη με τον διαιτητή Δαουλτζή να αφήνει με παράπονα και τις δύο ομάδες.

Στα άλλα ματς ο Λιθότοπος βγήκε νικητής στο τοπικό ντέρμπι με τον Χείμαρρο κερδίζοντας με 1-2, με τα γκολ των Καλαϊτζίδη, Τρούπη και Μουτίδη και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν προσωρινά με τον Λεκάκη. Ο Πανσουλιακός με γκολ των Τσελέπη, Θεοδωρίδη και Λεωνίδα(με πέναλτι) στο δεύτερο ημίχρονο και παρότι βρέθηκε να χάνει στο Ψωμοτόπι από το γκολ του Καρυοφύλλη, κέρδισε με 1-3 και πανηγύρισε την 3η του νίκη στο πρωτάθλημα. Τέλος ο Ολυμπιακός Ροδόπολης κατάφερε να πάρει τον πρώτο του βαθμό στην 7η αγωνιστική παλεύοντας μέχρι τέλους! Η ομάδα του Θόδωρου Κερογλίδη προηγήθηκε του Λευκώνα με το γκολ του Κιουπτσίδη, και αφού ο Ακριτίδης ισοφάρισε, έμεινε με 10 παίκτες και λίγο πριν το φινάλε ο Πεχλιβανίδης πέτυχε το γκολ της ανατροπής για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο στις καθυστερήσεις ήρθε το τελικό 2-2 από τον Πανταζή μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες για οφσάϊντ προς τον βοηθό.

Στην Ανώτερη Κατηγορία και στον α΄ όμιλο η Σκοτούσα με χατ-τρικ του Νικολακίεφ κέρδισε εύκολα με 3-0 το Βαλτερό και παρέμεινε στην 1η θέση, ενώ και η Τριανταφυλλιά με χατ-τρικ του Καφαλίδη που έφτασε τα 5 γκολ κέρδισε με 4-1 το Άγκιστρο και πανηγύρισε την 2η της νίκη.

Στον β΄ όμιλο ο Μακεδονικός Επταμύλων πήρε την πρώτη του νίκη κερδίζοντας με 1-2 τον ΠΟΣ 2000, με τους Πεχλιβανίδη και Άτσαλο να βρίσκουν δίχτυα, ενώ και ο Πήγασος πανηγύρισε στην Μεσολακκιά κερδίζοντας με 2-0 με τα γκολ των Παράσχου και Βαλαβανίδη. Ισοπαλίες είχαμε σε Ροδολίβος και Πρώτη, με την Κορμίστα να ισοφαρίζει σε 1-1 τον Εθνικό με το γκολ του Σωμαδή και τον ΑΟΝ να κάνει το ίδιο στον Άρη με το γκολ του Γκουτάκη και τις ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Στην Β΄ Κατηγορία φοβερό ματς έγινε στην Αμμουδιά εκεί όπου ο Ηρακλής αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πετάξει βαθμούς και παρότι με παίκτη λιγότερο, κέρδισε με 3-2 τη Ν.Τυρολόη με το νικητήριο γκολ του Σιδηρόπουλου στις καθυστερήσεις και παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει δύο φορές με τα γκολ των Σοφιανίδη και Πατραλέξη. Στο γήπεδο του Ιωνικού τα Πλατανάκια έκαναν το λάθος να προηγηθούν με τον Αγαπίδη και το πλήρωσαν με το τελικό 4-2 χάρη σε δύο γκολ του Τσολακούδη για τους γηπεδούχους και από ένα τον Τράμπα και Μπαξεβανίδη. Στον β΄ όμιλο ήταν ημέρα των φιλοξενούμενων. Η Ν.Ζίχνη με ακόμη τρία γκολ του Τσακλιώτη που έφτασε τα επτά κέρδισε με 3-0 στην Πεπονιά, η Παλαιοκώμη είχε εύκολο έργο κερδίζοντας με 4-0 στον Δραβήσκο, ενώ ο Εμμανουήλ Παππάς κέρδισε με 2-0 στο Ψυχικό.