Δεν του πήγε το Σιδηρόκαστρο! Ήττα για το Σκούταρι από το Διδυμότειχο…

Δεν του πήγε το Σιδηρόκαστρο! Ήττα για το Σκούταρι από το Διδυμότειχο...

Στο πρώτο εντός-«εκτός» έδρας παιχνίδι που αναγκάστηκε να δώσει η Ελπίς Σκουτάρεως, μετακομίζοντας στο γήπεδο του Σιδηροκάστρου, δεν κατάφερε να αποφύγει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και είδε την Α.Ε Διδυμοτείχου να φεύγει με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές της μετά το τελικό 0-2 ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Το παιχνίδι ήταν έτσι και αλλιώς δύσκολο για τους παίκτες του Απόστολου Στύλου, αφού οι ακρίτες έχουν δείξει πολύ καλά στοιχεία ως ομάδα, ωστόσο οι… αναγκαστικές αλλαγές στην ενδεκάδα, συν το γεγονός ότι κάποιοι παίκτες δεν είχαν αγωνιστικό ρυθμό το έκαναν ακόμη πιο δύσκολο και αφού η Ελπίς δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ κάποιες ευκαιρίες που είχε, το… πλήρωσε και γνώρισε την ήττα, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν δύο γκολ σε μικρό χρονικό διάστημα με τον Θάνο στο 73΄ και τον Μεμέτ στο 77΄.

To ματς ξεκίνησε με την Α.Ε.Δ να έχει μία ελαφρά υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να γίνει όμως απειλητική. Η Ελπίς ισορρόπησε, προσπάθησε να απειλήσει χωρίς επίσης αποτέλεσμα και στο 37΄ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Εμρέ από πλάγια θέση να κάνει μια σέντρα-σουτ και μπάλα τελικά να φεύγει για πολύ λίγο άουτ. Το Σκούταρι απάντησε και στην εκπνοή του ημιχρόνου είχε διπλή ευκαιρία να προηγηθεί όταν ο Νέστωρας Στεφανίδης έκανε ένα σουτ, με τον Συριτούδη να αποκρούει εντυπωσιακά και τον Καπετάνο στη συνέχεια να στέλνει τη μπάλα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο με το παιχνίδι να μην έχει ιδιαίτερο ρυθμό, το 0-2 διαμορφώθηκε μέσα σε τέσσερα λεπτά και δεν άλλαξε ως το φινάλε.

Περισσότερα σε λίγο…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαλουχίδης – Χαραλαμπόπουλος – Παπαδόπουλος (Κιλκίς)

ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ: Καστανιώτης, Ταχματζίδης, Παπαβασιλείου, Κασμερίδης, Μουσικάκης, Νικολίτσας, Ζιγκερίδης, Κεχαγιάς, Στεφανίδης Ν., Καπετάνος, Στεφανίδης Δ.

Α.Ε ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ: Συριτούδης Κ., Θάνος, Καζαλάς, Κουρδάκης, Χρίστεφ, Πετρόπουλος, Εμρέ, Αβογιάν, Παταλιάκας, Γιαννόπουλος, Ιντζές.

AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Eλπίς Σκουτάρεως-ΑΕ Διδυμότειχου 0-2 (77′ Θάνος, 86′ Μεμέτ Εμρέ)

Ορφέας Ξάνθης-Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου 1-0 (45+’ Ιμέρ)

Καβάλα-Δόξα Προσκυνητών 2-1 (24′ Μπλιος, 90+ Παπαδόπουλος / 45′ Μόσχος)

Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής-Άρης Αβάτου 1-1 (73′ Αγγελίδης πεν / 61′ Σαρηγιαννίδης)

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου-Αετός Ορφανού 0-1 (6′ Δούμπλατζης)

Νέστος Χρυσούπολης-Απόλλων Παραλιμνίου 2-0 (27′ Τσανακτσόγλου, 76′ Κρολ)