Δεν… έσπασε το Άβατο η Ελπίς! Πήρε ισοπαλία στο 90+5΄ στην Ξάνθη!

Δεν... έσπασε το Άβατο η Ελπίς! Πήρε ισοπαλία στο 90+5΄ στην Ξάνθη!

Πήγε για μαλλί και παραλίγο να βγει… κουρεμένη η Ελπίς Σκουτάρεως! Το εμπόδιο του Άρη Αβάτου αποδείχθηκε όντως δύσκολο, όπως είχε προαναγγείλει ο Απόστολος Στύλος, η νεοφώτιστη Σερραϊκή ομάδα φλέρταρε με την ήττα στην Ξάνθη, αλλά το γκολ του Κεχαγιά στην εκπνοή του αγώνα που διαμόρφωσε το τελικό 1-1 της χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και προηγήθηκαν λίγα λεπτά νωρίτερα, επίσης στις καθυστερήσεις με την εκτέλεση φάουλ του Μελισσόπουλου, αλλά η απειρία τους και μία αδράνεια στην τελευταία φάση τους στοίχισε, με τους Σερραίους να σώζουν το ματς την ύστατη στιγμή.

Το ματς στην Ξάνθη είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες, ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες και σε γενικές γραμμές η τελική μοιρασιά κρίνεται δίκαιη. Bέβαια η Ελπίς είχε και σοβαρές απώλειες κατά την διάρκεια του ματς χάνοντας με σημαντικούς τραυματισμούς τους Νίρλα και Νικολίτσα, δύο δηλαδή από τα βασικά γρανάζια στην λειτουργία της ομάδας.

Μάλιστα το «τριφύλλι» είχε και παράπονα από την διαιτησία του αγώνα χαρακτηρίζοντας και μέσω facebook «κάκιστο και πονηρό» το διαιτητικό τρίο.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

11′ Σουτ του Ευθυμιάδη από καλή θέση, άουτ για το Άβατο.

15′ Διαγώνιο σουτ του Ζιγκερίδη, η μπάλα περνάει δίπλα απ’ το δοκάρι.

17′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Αμουτζάκης.

33′ Σουτ του Γκέκα, ελάχιστα άουτ η μπάλα.

36΄ ΔΟΚΑΡΙ! Ο Σαρηγιαννίδης σουτάρει και σημαδεύει την δοκό του Ταταρίδη.

90+3′ ΓΚΟΛ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μελισσόπουλου και 1-0 ο Άρης!

90+5′ ΓΚΟΛ! Μετά από σέντρα του Νικολίτσα, αδράνεια στην άμυνα του Αβάτου και ο Κεχαγιας ισοφαρίζει σε 1-1.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος(Έβρος), βοηθοί: Τερζόπουλος, Κίτσος(Έβρου)

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ: Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουταγκίδης, Παπαδιώτης(68΄ Κουτίνης), Κουτσούμπας, Τουργαΐδης, Γκέκας(90+4΄ Καλαϊτζίδης), Ευθυμιάδης, Κοτόπουλος, Χαριτίδης(68΄ Μελισσόπουλος), Σαρηγιαννίδης.

ΕΛΠΙΣ ΣΚΟΥΤΑΡΕΩΣ: Ταταρίδης, Γεωργιάδης Σ, Γαλακτερός, Μουσικάκης, Κωφοκώτσιος, Νικολίτσας, Ζιγκερίδης(83΄ Παπαβασιλείου), Νύρλας(29΄ λ.τ Μιντιούρης), Στεφανίδης Ν, Καπετάνος(46΄ Κεχαγιάς), Μίνγκας.