Βασικός στη νίκη της Εθνικής U17 ο Γιαξής! (video)

Χωρίς τον Κυριάκο Γιαξή συνεχίζεται η προετοιμασία του Πανσερραϊκού, καθώς το 16χρονος ποδοσφαιριστής είναι με την Εθνική Παίδων στην Ελεβετία για φιλικά ματς και μάλιστα ξεκίνησε βασικός στο πρώτο εξ αυτών έχοντας καλή εμφάνιση.

Η Εθνική Παίδων επικράτησε 3-2 της αντίστοιχης της Ελβετίας στο φιλικό προετοιμασίας των δύο ομάδων, ενόψει των υποχρεώσεών τους για τα προκριματικά του EURO 2017-18. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου την Πέμπτη 28/9/2017.

Η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21ο λεπτό αλλά μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ των Τζίμα (52’) και Γκοτζαμανίδη (61’) γύρισε το παιχνίδι. Οι Ελβετοί ισοφάρισαν στο 79ο λεπτό αλλά δύο λεπτά αργότερα (80’+1’) ο Θυμιάνης έδωσε τη νίκη στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ελλάδα: Ταλιχμανίδης (41’ Μανδάς)- Λιάβας (41’ Τζαβίδας), Θυμιάνης, Καραγιάννης, Γκοτζαμανίδης, Βουτσάς, Γιαξής (41’ Φέκκας), Τζίμας (62’ Μασούρας), Αλεξανδρόπουλος (62’ Κοτσόπουλος), Σερπέζης (41’ Μαρτίνης), Βρακάς (75’ Γώγος).