Α.Ο.Σ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 53-61 Ντέρμπι με τα όλα του με νικητή τον Πανσερραϊκό

Α.Ο.Σ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 53-61 Ντέρμπι με τα όλα του με νικητή τον Πανσερραϊκό
Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα στον Α.Ο.Σ και τον Πανσερραϊκό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, τα «λιοντάρια» πήραν την μεγάλη νίκη με 61-53 αν και βρέθηκαν να χάνουν με 10 στο ημίχρονο (39-29). Στην επανάληψη ανέβασαν ρυθμούς, έκλεισαν διαδρόμους παίζοντας εξαιρετική άμυνα και πήραν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη που πέρα από τους δυο βαθμούς τους δίνει και μεγάλη ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.
 Το παιχνίδι ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν εξ αρχής αμφίρροπο και δικαίωσε τις προσδοκίες των ανθρώπων που κατέκλυσαν το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας αρκετή ώρα πριν το τζάμπολ. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους τυπικά γηπεδούχους που μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-12) ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και με έναν εξαιρετικό Χορτομάρη Σ. να πυροβολεί διαρκώς από την περιφέρεια ανέβασε την διαφορά ακόμη και στους 14, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Γ.Μπουτάκογλου να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 10 (39-29).
Στην επανάληψη ωστόσο και συγκεκριμένα 3′ μετά την έναρξη του β’ μέρους τραυματίστηκε στο γόνατο ο καλύτερος παίχτης του αγώνα, ο Χορτομάρης που είχε ως εκείνο το σημείο 5 τρίποντα και δεν αγωνίστηκε καθόλου στην συνέχεια με αποτέλεσμα ο Α.Ο.Σ να χάσει ένα πολύτιμο παίχτη. Ο Α.Ο.Σ ωστόσο κατάφερε να μην επηρεαστεί και διατήρησε αυτή την διαφορά την οποία κατάφερε να ρίξει στους 6 (46-40) ο Πανσερραϊκός με την λήξη της 3ης περιόδου. Και ενώ οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις επιθετικά στην 4η περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (49-49) 5′ πριν το τέλος. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην συνέχεια με το παιχνίδι να είναι σε τεντωμένο σχοινί και εν τέλει βρήκε νικητή τον Πανσερραϊκό με την τελική διαφορά να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα των δυο ομάδων καθώς διαμορφώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Εξαιρετική δουλειά στο δεύτερο μέρος από τον Ιακωβίδη που βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα του ώστε να έρθει η νίκη. Καθοριστικό σημείο για την έκβαση του αγώνα ο τραυματισμός του Χορτομάρη που έκανε ότι ήθελε όση ώρα ήταν στο παρκέ. Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως ο Πανσερραϊκός τα κατάφερε περίφημα στο μαρκάρισμα του πολύπειρου Ασημάκη , ο οποίος παρότι δεν σκόραρε αρκετά ,έδωσε πολλές ασίστ στους συμπαίχτες του και μάζεψε πολλά ριμπάουντ.

Στις δηλώσεις του στο SSN o Φ.Κοκολιός ανέφερε τα εξής :

Συγχαρητήρια στα παιδιά για την νίκη. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα και δεν κάναμε αυτά που είπαμε στις προπονήσεις για την αντιμετώπιση του αγώνα. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο νομίζω ήμασταν αρκετοί καλοί και αυτό οφείλεται αρκετά στους Τσιαντή και Αποστολίδη που μας βοήθησαν πάρα πολύ, έδωσαν ενέργεια και έκαναν αυτά που έπρεπε. Σίγουρα είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα μας στο δεύτερο μέρος και ελπίζω να είμαστε καλύτεροι όσο περνάει ο καιρός. Τέλος όλη η ομάδα αφιερώνει αυτή την νίκη στον Δημήτρη Χατζηανδρέου που δεν θα μπορέσει να μας ενισχύσει πιθανότατα για το υπόλοιπο της χρονιάς.

Από την πλευρά του Α.Ο.Σ ο Γ.Μπουτάκογλου δήλωσε τα εξής :

Σήμερα παλέψαμε πάρα πολύ, ήμασταν κακοί στο επιθετικό κομμάτι στο β’ μέρος αλλά νομίζω πως καθοριστικό ρόλο στην διαμόρφωση του αποτελέσματος έπαιξε η διαιτησία της αναμέτρησης. Σε σημεία κλειδιά του αγώνα οι διαιτητές ήταν εναντίον μας και σε συνδυασμό με την ατυχία με τον Χορτομάρη χάσαμε τον σημερινό αγώνα. Ελπίζω ο Στέλιος να είναι καλά σύντομα γιατί πιο πολύ από όλα αυτό μετράει , να μην υπάρχουν τραυματισμοί.

Τα δεκάλεπτα: 16-12,39-29,46-40,53-61

ΑOΣ : Χορτομαρης Σ 15(5), Παπαδόπουλος 3, Χορτομαρης Γ, Τερζής 9, Γιαβροπουλος 9(1), Γιαννούλης 2, Καρακώστας 5(1), Λαδιας, Ασημάκης 4, Σταμπουλής, Μποζουτζιδης 6(2).

Πανσερραϊκός: Ιακωβίδης 16(2), Σταματόπουλος 7,Πλατναρης 2, Φραγκούλης 8(2),Παρχαριδης 10, Χατζηστεφανου 6,Κοπιλης,Τσιαντης 5, Γεωργιανός 7(1),Γριψιος, Αποστολιδης,Τσανακας.