Αυτός δεν ήταν… Πανσερραϊκός! Ήττα από τον Κισσαμικό στο Κύπελλο!

Στο πρώτο του ματς επίσημου χαρακτήρα, που το περίμεναν παίκτες και φίλαθλοι εδώ και 2,5 περίπου μήνες, ο Πανσερραϊκός γνώρισε την ήττα από τον Κισσαμικό (0-2) για το Κύπελλο Ελλάδας, σε συνδυασμό μάλιστα με μια εμφάνιση η οποία κάθε άλλο παρά ικανοποιητική ήταν. Κάτι το οποίο παραδέχθηκε εμμέσως πλην σαφώς και ο προπονητής των «λιονταριών» Παναγιώτης Διλμπέρης στην συνέντευξη Τύπου, ο οποίος υποσχέθηκε έναν «άλλον… Πανσερραϊκό» στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος (31/10) με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό.

Πρωταγωνιστής του αγώνα, ο επιθετικός του Κισσαμικού από τη Νέα Γουινέα με ισπανικό διαβατήριο, Κίκε Σένο ο οποίος τα έκανε… όλα. Γκολ, δοκάρι, ασίστ και αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις που δημιουργούσε στην εστία του Μέλκα, ήταν τα στοιχεία που είχε στο ενεργητικό του ο χαφ των Κρητικών, ο οποίος δέχθηκε και δικαιολογημένα, το χειροκρότημα των 500 περίπου φιλάθλων, κατά την αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο στο 76ο λεπτό.

Εκτός… γηπέδου

Το ματς ξεκίνησε με τον Πανσερραϊκό κυρίως στο α’ 45λεπτο να είναι εκτός… γηπέδου. Αρκετές λάθος μεταβιβάσεις, άγχος και μηδαμινές ευκαιρίες στην εστία του Λαζαρίδη ήταν τα κυριότερα στοιχεία των «κόκκινων» με τους Κρητικούς να το εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο, να μπαίνουν πιο δυνατά και να έχουν δύο δοκάρια (10’,25’) με τους Τιάγκο και Κίκε με τον δεύτερο να μη χάνει την ευκαρία στο 29’ να ανοίξει το σκορ. Οι Σερραίοι αξίζει να σημειωθεί ότι στάθηκαν και άτυχοι στη φάση με τον Ρούτση ο οποίος δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα και αποχώρησε στο 37’, ενώ δυσκόλεψαν ακόμα περισσότερο τα πράγματα στο 44′ με τη… ανόητη δεύτερη κίτρινη που δέχθηκε ο Γάλλος, Μαφουτά αναγκάζοντας την ομάδα του να αγωνιστεί για ένα γεμάτο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο.

Στο β’ ημίχρονο, ο Παναγιώτης Διλμπέρης ήξερε ότι το έργο της ομάδας του, ήταν εξαιρετικά δύσκολο αγωνιζόμενη με δέκα παίκτες και έχοντας μείνει πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά προσπάθησε να «γεμίσει» την μεσοεπιθετική του γραμμή με σύστημα 3-4-2, ρίχνοντας στο ματς και τον Κανούλα. Οι δυσκολίες μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο καθώς δεν υπήρχε τρόπος για να μεταβιβάσει κάποιος τη μπάλα μπροστά, αφού οι Κρητικοί φρόντισαν έχοντας και το υπέρ τους σκορ αλλά και παίκτη παραπάνω, να κλείσουν καλά τους διαδρόμους. Οι δύο πολύ καλές στιγμές που δημιουργήθηκαν στο 47’ με τον Καψάλη και στο 67’ με τον Τσούτση δε στάθηκαν αρκετές έτσι ώστε να έρθει η ισοφάριση. Αντιθέτως, στο 74’ με δημιουργό και πρωταγωνιστή της φάσης και πάλι τον Κίκε, ήρθε το δεύτερο γκολ με τον Θέο και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν οι όποιες ελπίδες για κάτι καλό από τους Σερραίους.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ…

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π. Διλμπέρης): Mέλκας, Καψάλης, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Τσουβαλτσίδης (66′ Στέβιτς), Ρούτσης (37′ λ.τ. Τσιμίκας), Σιάκκας, Χατζηδημητρίου, Κάκκο (46′ Κανούλας), Τσούτσης, Μαφουτά

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σ. Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Παγώνης, Σταθάκης, Παντελάκης, Κουρέλλας, Σελινιωτάκης, Γκούμας, Τιάγκο Σίλβα (77′ Μαρτίνεζ), Βλάχος (68′ Θέος), Κίκε (77′ Τσερκέζος), Μάντζης

Διαιτητής: Παπαργυρίου (Πιερίας)

Βοηθοί: Θεοδώρου, Ζέρβας (Πιερίας)

4ος: Μηλιάδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες: Μαφουτά, Τσουβαλτσίδης, Βοσκόπουλος-Μάντζης

Κόκκινες: 44′ Μαφουτά

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

10′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Κισσαμικό! Ο Τιάγκο εξαπολύει έναν κεραυνό εκτός περιοχής και σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

12′ Ο Κίκε μπαίνει στην περιοχή και επιχειρεί το σουτ, αλλά ο Ρούτσης τελευταία στιγμή βάζει την κόντρα.

25′ Δεύτερο ΔΟΚΑΡΙ για τον Κισσαμικό! Δυνατό σουτ του Κίκε, η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

29′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Κίκε με εντυπωσιακή κούρσα που ξεκίνησε από την άμυνα του Κισσαμικού και αφού ξεπέρασε το εμπόδιο του Τσουβαλτσίδη, διέσχισε όλο το γήπεδο, μπήκε στην περιοχή και με σουτ άνοιξε το σκορ.

33′ Μονοκόμματο σουτ από τον Σελινιωτάκη, ψηλά η μπάλα.

48′ Πρώτη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό! Εκτελείται φάουλ από πλάγια, ο Καψάλης δεν πιάνει καλά την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και στέλνει την μπάλα άουτ από κοντά.

54′ Ευκαιρία για τον Κισσαμικό! Ο Κίκε κάνει άλλη μία εντυπωσιακή κούρσα, δίνει στον Βλάχο και ο Μέλκας τον προλαβαίνει βγαίνοντας από την εστία του.

67′ Ο Τσιμίκας κάνει ωραία κίνηση, δίνει στον κενό χώρο για τον Τσούτση και ο Λαζαρίδης μπλοκάρει το σουτ του τελευταίου.

74′ ΓΚΟΛ! 0-2! Μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Κίκε ο οποίος μπήκε στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή έδωσε… έτοιμο γκολ στον Θέο ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία.

82′ Δυνατό σουτ του Θέου, απομακρύνει σε κόρνερ ο Μέλκας.

88′ Αντεπίθεση για τον Κισσαμικό, ο Θέος κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Μέλκας μπλοκάρει.

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ

– Περίπου 500 φίλαθλοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

– Έτσι αγωνίστηκε ο Πανσερραϊκός…

-Ο Τσουβαλτσίδης ως πρώην παίκτης του Κισσαμικού είχε την ευκαιρία να τα πει με κάποιους από τους περσινούς συμπαίκτες του.