Αυτοί είναι οι αντίπαλοι του Πανσερραϊκού στο Κύπελλο Ελλάδας…

Αυτοί είναι οι αντίπαλοι του Πανσερραϊκού στο Κύπελλο Ελλάδας...

Έγινε το πρωί της Παρασκευής στα γραφεία της ΕΠΟ η κλήρωση για τις δύο πρώτες φάσεις του Κυπέλλου Ελλάδας και στην οποία συμμετείχαν οι 17 ομάδες της Football League αρχικά και εν συνεχεία και οι 16 της Σούπερ Λιγκ. Ο Πανσερραϊκός αφού ευτυχώς απέφυγε τον ένα και μόνο αγώνα της α΄ φάσης(Αιγινιακός-Βέροια), μπήκε στο δ΄ γκρουπ δυναμικότητας και τελικά κληρώθηκε στον 6ο όμιλο να αντιμετωπίσει τον νεοφώτιστο και επίσης ανέτοιμο για την ώρα(δεν έχει ούτε προπονητή αυτή την στιγμή), Εργοτέλη χωρίς να χρειαστεί να ταξιδέψει στην Κρήτη, τον πάντα δυνατό Παναιτωλικό και τον Α.Ο Ξάνθης.

Οι «κόκκινοι» για ακόμη μία σεζόν στάθηκαν «άτυχοι» αποφεύγοντας κάποιο από τα μεγάλα και εμπορικά ονόματα του ελληνικού ποδοσφαίρου που θα μπορούσαν να φέρουν περισσότερα έσοδα στα ταμεία της ΠΑΕ, πέφτοντας από την άλλη και πάνω σε καλές ομάδες της Σούπερ Λίγκ κόντρα στις οποίες δύσκολα μπορούν να έχουν τύχη.

Το Κύπελλο βέβαια σε μία χρονιά που ξεκινά με συγκεκριμένες δυσκολίες περνάει σε δεύτερη μοίρα ακόμη και ως σκέψη και μόνο το παιχνίδι με τον Εργοτέλη ίσως προσφερθεί για ένα καλό crash test, καθώς η ομάδα της Κρήτης είναι σε ανάλογη αν όχι χειρότερη κατάσταση αφού ακόμη ψάχνεται. 

Μάλιστα ο Πανσερραϊκός δια του εκπροσώπου του Παναγιώτη Γιαννόπουλου ζήτησε την μετάθεση της 1ης και 2ης αγωνιστικής κατά μία εβδομάδα, ωστόσο ο Ζήσης Βρύζας επεσήμανε πως δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια και δύσκολα θα συμβεί κάτι τέτοιο.

 

To πρόγραμμα στον 6ο όμιλο:

1η Αγωνιστική 19-21/9

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-Εργοτέλης

ΑΟ Ξάνθη-Παναιτωλικός

2η Αγωνιστική 24-26/10

Παναιτωλικός-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Εργοτέλης-ΑΟ Ξάνθη

3η Αγωνιστική 26-28/11

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ-ΑΟ Ξάνθη

Εργοτέλης-Παναιτωλικός

 

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος όμιλος: Πλατανιάς, Απόλλων Σμ., ΟΦΗ, Ηρακλής

2ος όμιλος: ΠΑΟΚ, Λεβαδειακός, Απόλλων Καλαμαριάς, Βέροια ή Αιγινιακός

3ος όμιλος: ΑΕΚ, Λαμία, Απόλλων Λάρισας, Καλλιθέα

4ος όμιλος: Ατρόμητος,Κέρκυρα, Τρίκαλα, Σπάρτη

5ος όμιλος: Ολυμπιακός, Αστέρας Τρίπολης, Αχαρναϊκός, Κισσαμικός

6ος όμιλος: Ξάνθη, Παναιτωλικός, Εργοτέλης, Πανσερραϊκός

7ος όμιλος: Πανιώνιος, ΠΑΣ, Αρης, Παναιγιάλειος

8ος όμιλος: ΠΑΟ. ΑΕΛ, ΑΣΑ, Παναχαϊκή

 

Share

Μετά από μια μακρά πορεία στο χώρο της δημοσιογραφίας και της ενημέρωσης και με έναυσμα την κορυφαία αναγνώριση που γνωρίζουν τα διαδικτυακά μέσα, η ομάδα μας δημιούργησε τον διαδικτυακό τόπο serressport.gr