Αυτά είναι τα ζευγάρια στα μπαράζ ανόδου της Ανώτερης Κατηγορίας!

Σε θρίλερ εξελίχθηκε, όπως άλλωστε και αναμενόταν, η μάχη των ομάδων του α΄ ομίλου της Ανώτερης Κατηγορίας για την συμμετοχή στα play offs ανόδου, καθώς μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα στα γήπεδα όλα ήταν πιθανά και ουσιαστικά μόνο τα Άνω Πορρόϊα και ο Θρακικός Άνω Μητρουσίου έκαναν από νωρίς το βήμα, καθαρίζοντας τη νίκη σε Παλαιόκαστρο και Βαλτερό αντίστοιχα και περιμένοντας τα αποτελέσματα των αντιπάλων τους.

Τελικά τα πάντα κρίθηκαν στην Κερκίνη, εκεί όπου ο αδιάφορος βαθμολογικά Διαγόρας κέρδισε με 2-1 το Μεγαλοχώρι με τα γκολ των Τορακίδη και Γ.Σαμουηλίδη και το έθεσε εκτός μάχης, στέλνοντας έτσι στα play offs κατά σειρά, τον Προβατά, που κέρδισε με 2-0 την πρωτοπόρο Σκοτούσα με τα γκολ των Μούστα-Μιχαλούδη, τα Άνω Πορρόϊα, που συνέτριψαν εκτός έδρας με 1-10 το Παλαιόκαστρο και το Άνω Μητρούσι που πέρασε χαλαρά από το Βαλτερό με 0-3.

Έτσι διαμορφώθηκε τριπλή ισοβαθμία στην 2η θέση με τρεις ομάδες να έχουν από 55 βαθμούς και την ειδική βαθμολογία μεταξύ τους να διαμορφώνεται ως εξής μετά τα μεταξύ τους ματς:

526531655672542

Έτσι λοιπόν με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος τα χιαστί play offs διαμορφώνονται ως εξής:

ΑΡΗΣ ΣΚΟΤΟΥΣΑΣ – ΛΑΪΛΙΑΣ ΟΡΕΙΝΗΣ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ – ΘΡΑΚΙΚΟΣ Α.ΜΗΤΡΟΥΣΙΟΥ

ΕΛΠΙΣ ΠΡΟΒΑΤΑ – ΔΟΞΑ Κ.ΚΑΜΗΛΑΣ

SERRES 1800 – ΔΙΓΕΝΗΣ Α.ΠΟΡΡΟΪΩΝ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΚΟΡΕΡΣ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ…

ΑΝΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  Α΄ ΟΜΙΛΟΣ  26η αγωνιστική

ΔΑΣΟΧΩΡΙ – ΚΑΠΝΟΦΥΤΟ                   2 – 3 **

ΣΚΟΡΕΡ: 75΄ – 88΄ Μπούρας   /   38΄ Νάνος, 82΄ Σαββίδης, 85΄ Μελαδίνης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αχτσής – Φραγκάκης – Μαλλίδης

ΑΓΚΙΣΤΡΟ – ΧΡΙΣΤΟΣ                             2 – 2 **

ΣΚΟΡΕΡ: 4΄ Καραγκιαβουρίδης Αβρ., 70΄(πεν)  Αντωνιάδης   /   55΄ Εμμανουηλίδης, 60΄ Μαλαματένιος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παγωνάς – Βογιατζή – Μπάρμπας

ΠΑΛΑΙΟΚΑΣΤΡΟ – ΑΝΩ ΠΟΡΡΟΪΑ   1 – 10 **

ΣΚΟΡΕΡ: 35΄ 1 – 1   /  30΄ – 38΄ Αλεξίου, 43΄ – 45΄-  75΄ Ατανάσοφ Ι.,  48΄- 58΄ – 85΄  Γκούλα, 50΄  Κυριάκογλου, 80΄ Ερσι

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τρακαλιάνης – Κωνσταντινίδης – Λεοντής

ΠΡΟΒΑΤΑΣ – ΣΚΟΤΟΥΣΣΑ                   2 – 0 **

ΣΚΟΡΕΡ: 56΄ Μούστα, 88΄ Μιχαλούδης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χαψάς – Πούλιος Ι. – Καμπαρντίνας

ΒΑΛΤΕΡΟ – ΑΝΩ ΜΗΤΡΟΥΣΙ          2 – 4 **

ΣΚΟΡΕΡ: 5΄ Παπαδόπουλος Ι., 10΄ Μικρός, 15΄ Καπνίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρασάββας – Τσίκου – Φράγκαλας Δ.

ΚΕΡΚΙΝΗ  – ΜΕΓΑΛΟΧΩΡΙ            2 – 1 **

ΣΚΟΡΕΡ: 30΄ Τορακίδης, 55΄ Σαμουηλίδης Γ.   /   44΄(πεν)  Παππάς Αγ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρυωνάς – Σεβοσλίδης – Μαλλίδης

ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OFFS ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥΣ…

Α ΦΑΣΗ PLAY-OFFS

Οι ομάδες που κατέλαβαν την 1η και 2η θέση σε κάθε όμιλο θα δώσουν δύο (2) αγώνες αντίστοιχα με τις ομάδες που κατέλαβαν τις θέσεις 4η και 3η σε κάθε όμιλο, όχι του ιδίου ομίλου, αρχίζοντας τον πρώτο αγώνα με έδρα την ομάδα που κατέλαβε τη χαμηλότερη θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου. Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στην έδρα της ομάδας που κατέλαβε την υψηλότερη θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου.

Προκρίνεται για την επόμενη φάση η ομάδα που θα συγκεντρώσει στην περίπτωση αυτή περισσότερους βαθμούς και στους δύο αγώνες και σε περίπτωση ισοβαθμίας κριτήριο λαμβάνεται η διαφορά των τερμάτων που έχει κάθε ομάδα στους μεταξύ τους αγώνες. Τα εκτός έδρας τέρματα στην παρούσα φάση μετράνε διπλά.

Αν οι ομάδες έχουν ίσους βαθμούς και ίσα τέρματα τότε θα δοθεί ημίωρος παράταση και πέναλτι αν χρειασθεί στο δεύτερο αγώνα.

Έτσι θα έχουμε Α ΦΑΣΗ PLAY-OFFS, όπου Α είναι οι ομάδες του 1ου Ομίλου και Β οι ομάδες του 2ου Ομίλου:
(Α1)ΑΡΗΣ ΣΚΟΤΟΥΣΑΣ – (Β4)ΛΑΪΛΙΑΣ ΟΡΕΙΝΗΣ)=Ν1 ο νικητής και Η1 ο ηττημένος

(Β1)ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ – (Α4)ΘΡΑΚΙΚΟΣ Α.ΜΗΤΡΟΥΣΙΟΥ=Ν2 ο νικητής και Η2 ο ηττημένος

(Α2)ΕΛΠΙΣ ΠΡΟΒΑΤΑ – (Β3)ΔΟΞΑ Κ.ΚΑΜΗΛΑΣ=Ν3 ο νικητής και Η3 ο ηττημένος

(Β2)SERRES 1800 – (Α3)ΔΙΓΕΝΗΣ Α.ΠΟΡΡΟΪΩΝ= Ν4 ο νικητής και Η4 ο ηττημένος

Β΄ ΦΑΣΗ PLAY-OFFS για τις θέσεις 1-4

Ν1-Ν4 οπότε προκύπτει ο νικητής Ν5 και ο ηττημένος Η5

Ν2-Ν3 οπότε προκύπτει ο νικητής Ν6 και ο ηττημένος Η6

Οι νικητές των ζευγαριών Ν1-Ν4 και Ν2-Ν3 δηλαδή Ν5 και ο Ν6 ανέρχονται κατευθείαν στην Επίλεκτη Κατηγορία.

Για τις θέσεις 3 και 4 θα αγωνισθούν ως εξής:

Η5-Η6 με πλεονέκτημα έδρας ο Η5 (πρώτος αγώνας στην έδρα του Η6).

Ο νικητής καταλαμβάνει την 3η θέση της ενιαίας κατάταξης της Ανώτερης κατηγορίας ενώ ηττημένος την 4η.

Στην φάση Β΄ ΦΑΣΗ PLAY-OFFS για τις θέσεις 1-4 ο δεύτερος αγώνας θα γίνεται στην έδρα της ομάδας που έχει πλεονέκτημα έδρας και σε όλους τους αγώνες τα εκτός έδρας τέρματα μετράνε διπλά.

Β΄ ΦΑΣΗ PLAY-OFFS για τις θέσεις 5-8

Για τις θέσεις 5-8 θα πραγματοποιηθούν απλοί αγώνες σε ουδέτερο γήπεδο και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα υπάρξει ημίωρος παράταση και αν χρειασθεί πέναλτι.  Θα γίνουν οι εξής αγώνες σε ουδέτερο γήπεδο και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα υπάρξει ημίωρος παράταση και αν χρειασθεί πέναλτι:

Η1-Η4 όπου θα προκύψει ο νικητής είναι Ν7 και ο ηττημένος Η7

Η2-Η3 όπου θα προκύψει ο νικητής είναι Ν8 και ο ηττημένος Η8

Στην συνέχεια για την κατάταξη των ομάδων στις θέσεις 5 και 6 του ενιαίου βαθμολογικού πίνακα της Ανώτερης κατηγορίας θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας σε ουδέτερο γήπεδο και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα υπάρξει ημίωρος παράταση και αν χρειασθεί πέναλτι:

Ν7-Ν8

Ο νικητής του παραπάνω αγώνα (Ν7-Ν8) καταλαμβάνει την 5η θέση της ενιαίας κατάταξης της Ανώτερης κατηγορίας ενώ ηττημένος την 6η.

Στην τέλος για την κατάταξη των ομάδων στις θέσεις 7 και 8 του ενιαίου βαθμολογικού πίνακα της Ανώτερης κατηγορίας θα πραγματοποιηθεί ο αγώνας σε ουδέτερο γήπεδο και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα υπάρξει ημίωρος παράταση και αν χρειασθεί πέναλτι:

Η7-Η8

Ο νικητής του παραπάνω αγώνα (Η7-Η8) καταλαμβάνει την 7η θέση της ενιαίας κατάταξης της Ανώτερης κατηγορίας ενώ ηττημένος την 8η.

Στην Β΄ ΦΑΣΗ PLAY-OFFS για τις θέσεις 5-8 οι αγώνες θα διεξάγονται σε ουδέτερο γήπεδο και σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα υπάρξει ημίωρος παράταση και αν χρειασθεί πέναλτι. Τα έσοδα και τα έξοδα του αγώνα θα είναι από μισά.