Ασταμάτητοι οι Ίκαροι, 71-70 το Ανατόλια και 3η σερί νίκη(pics)

Είτε δύσκολα είτε εύκολα, οι Ίκαροι δείχνουν ασταμάτητοι στο ξεκίνημα της Β΄ Εθνικής και κόντρα στο Ανατόλια, υπό το βλέμμα 300 και πλέον φιλάθλων που γέμισαν το κλειστό της κοιλάδας και τους στήριξαν, πήραν μία σπουδαία νίκη κόντρα στο Κολλέγιο Ανατόλια με 71-70, σε ένα… γκρανγκινιολικό ματς! Μπορεί το τρίτο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα να μην σημαίνει κάτι, καθώς το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη, αλλά οι Σερραίοι κέρδισαν μία ομάδα που θα κάνει ζημιές στο πρωτάθλημα και απέδειξαν γενικότερα ότι για να τους καταβάλει κάποιος, θα χύσει πολύ ιδρώτα.

Aξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε από τον πρόεδρο των Ικάρων Άρη Αθανασιάδη ο Σερραίος μπασκετμπολίστας του Ανατόλια Φίλιππος Συμεωνίδης, για την 5ετη προσφορά του στην ομάδα όταν αυτή ήταν στην Α2. Βέβαια δεν του πήγε και ιδιαίτερα γούρι, καθώς στο 5λεπτο αποχώρησε με θλάση στην γάμπα. Βράβευση υπήρχε και για έναν ακόμη Σερραίο, τον παλαίμαχο Μάκη Τενεκετζή, από τον αντιπρόεδρο του Ανατόλια Νίκο Χαϊτογλου, καθώς αγωνίστηκε στην ομάδα τη σεζόν 1980-81.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Όσον αφορά το ματς από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ότι θα γίνει ένα παιχνίδι μεταξύ δύο καλών ομάδων. Καλές άμυνες, μονομαχίες και χαμηλό σκορ. Ο Γρίψιος ήταν καλός στο πρώτο 10λεπτο με συνεχόμενα τρίποντα και το Ανατόλιο ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ με λύσεις τόσο κάτω από το καλάθι όσο και από την περιφέρεια. Μάλιστα ενώ το σκορ ήταν 19-11 για τους Ικάρους, οι Θεσσαλονίκης έκαναν σερί 0-8 και με buzzer beater στο τέλος πήγαν στον πάγκο με το σκορ στο 19-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Ίκαροι ήταν πιο σοβαροί, αλλά και το Ανατόλια είχε απαντήσεις σε όλα. Ο Γκάτζιας πήρε πρωτοβουλίες πηγαίνοντας σε επιθέσεις, ενώ η καλή άμυνα των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψε στους Σερραίους να παίξουν το αγαπημένο παιχνίδι των αιφνιδιασμών. Κάποια στιγμή το σκορ άνοιξε, οι Ίκαροι έδειχναν να πατάνε καλύτερα, να έχουν ψυχολογία, να είναι ανώτεροι στα σημεία και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας κεφάλι στο σκορ με 42-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν πιο σοβαρές στην άμυνα με αποτέλεσμα το σκορ να είναι χαμηλό. Το Ανατόλια βρήκε στο πρόσωπο του Καραποστόλου αυτό που του έλειπε και πήρε και οργάνωση και πόντους από τον έμπειρο γκαρντ και κατάφερε να ελανάσσεται στο σκορ με τους Ικάρους και να τους προβληματίσει, χωρίς όμως να τους απειλεί. Οι παίκτες του Ποργιόπουλου βέβαια βρήκαν απαντήσεις στο τέλος του δεκαλέπτου με Γεωργιανό και Θολιώτη, που μπήκε, έδωσε μάχες και βοήθησε σε άμυνα και επίθεση και πήραν διαφορά με +7, 59-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι το +12, πήραν βοήθειες από εύστοχα σουτ των Τράκα-Γρίψιου και του σπουδαίου Γιάννη Κακιούζη που ήταν απολαυστικός σε όλο το ματς και καθοριστικός στο φινάλε. Το Ανατόλια έδειχνε να έχει σιγήσει επιθετικά, αλλά στα τελευταία 40» οι Ίκαροι είχαν 2/8 βολές, η διαφορά έφτασε από το 70-65, στο 71-70 με μία βολή του Γεωργιανού και ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Καραποστόλου αστόχησε στην επίθεση, βλέποντας το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στους Σερραίους.

ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ:

• Χωρίς το άγχος στο φινάλε οι Ίκαροι δείχνουν να μην έχουν ταβάνι στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας λύση στην κάθε δυσκολία που προκύπτει μέχρι στιγμής στους τρεις αγώνες.
  • Βρετανικό… το κοινό στις κερκίδες του ΔΑΚ Σερρών, όπου γεμίζει ακριβώς με το τζάμπολ, και σε κάνει να απορείς που είναι όλο αυτό το πλήθος πριν. Ενώ με ευγένεια στήριξε την ομάδα σε όλο το παιχνίδι και φιλοξένησε τους φίλους και τις οικογένειες των παικτών του κολλεγίου Ανατολία που συνόδευσαν από την Θεσσαλονίκη την αποστολή της ομάδας τους.
  • Αγώνας ξεκίνησε με μισάωρη καθυστέρηση διότι άργησε να τελειώσει ο αγώνας του παιδικού πρωταθλήματος, ανάμεσα στα Ικαρόπουλα και τον Ορφέα Νέου Σκοπού.