«Αριάδνη» και «Βίκτωρ» μαζί… χτύπησαν τον Πανσερραϊκό!

"Αριάδνη" και "Βίκτωρ" μαζί... χτύπησαν τον Πανσερραϊκό!

Ένας τραγικός Πανσερραϊκός και ένας απλά καλός Άρης διαμόρφωσαν την εικόνα του ματς στο «Κλεάνθης Βικελίδης» που βρήκε τους Θεσσαλονικείς να κερδίζουν εύκολα με 4-0. Και αν μέχρι τώρα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν συνηθίσει στα… δύσκολα της Football League, από την Καλλιθέα, από τον Παναγιάλειο, από τα Χανιά, από την Καρδίτσα, ακόμη και από τον Πανελευσινιακό, ο Πανσερραϊκός δεν τους έβαλε καν εμπόδιο! Οι «κόκκινοι» έγιναν η δεύτερη ομάδα μετά την Καλλονή(έχασε με 5-0) που υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Άρη και τον έκανε να μοιάζει πραγματικά… μία κατηγορία πιο πάνω.

Ο αγώνας που έγινε υπό διαρκή έντονη βροχόπτωση που μετατρεπόταν κατά διαστήματα σε χιονόνερο δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Ο Πανσερραϊκός έκανε… ολιγόλεπτες εμφανίσεις στο ματς, κατά την διάρκεια του 90λεπτου, δίνοντας δικαίωμα στον Άρη, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο να είναι καταιγιστικός. Η άμυνα των «κόκκινων» βρισκόταν μονίμως εκτεθειμένη, οι επιθέσεις διαδεχόταν η μία την άλλη και τα τρία γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο από Ντούνη(2) και Ιντζίδη ήταν φυσιολογική συνέπεια της ανυπαρξίας του Πανσερραϊκού που πέρασε για πρώτη φορά το κέντρο στο 44΄ οταν και έκανε την μοναδική καλή του ευκαιρία στο ματς με τον Τσιμίκα. Είτε από τα άκρα με τους Μπαργκάν και Ντούνη, είτε από τον άξονα με τον Τάτο, οι παίκτες του Αναστόπουλου έβρισκαν συνεχώς χώρους και το γεγονός ότι το σκορ δεν ξέφυγε ακόμη πιο πολύ οφείλεται σε κάποιες αποκρούσεις του Μέλκα και στην αστοχία των γηπεδούχων που δημιούγησαν συνολικά 11 τελικές!

Στο δεύτερο ημίχρονο και με την υπόθεση νίκη να έχει κριθεί, ο Άρης προσπάθησε για ένα περίπου 20λεπτο να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό χάνοντας και άλλες ευκαιρίες, ωστόσο σταδιακά όσο περνούσε ο χρόνος έριχνε ρυθμό και με τον Πανσερραϊκό να μην δείχνει διάθεση και θέληση να προσπαθήσει να μπει και πάλι στο ματς δεν υπήρχε λόγος πίεσης. Η αποβολή του Ιωαννίδη στο 69΄ με απευθείας κόκκινη έκανε ακόμη πιο απλά τα πράγματα και στο 89΄ ο Μιλούνοβιτς απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αν μη τι άλλο οι νεαροί παίκτες του Πανσερραϊκού είχαν μία ευκαιρία να κερδίσουν κάποιες εντυπώσεις από την στιγμή που το ματς ήταν και τηλεοπτικά, αλλά αντιθέτως προκάλεσαν τεράστια απογοήτευση για την εικόνα τους και την προσπάθεια τους. Άπαντες και μηδενός εξαιρουμένου βρέθηκαν σε πολύ άσχημη ημέρα και το πλήρωσαν φεύγοντας από το «Βικελίδης» με ένα βαρύ σκορ στην πλάτη.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ(ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΡΤ3)

ΑΡΗΣ(Ν.ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ): Διούδης, Μπούρμπος, Καράμπελας, Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Ρόβας, Παυλίδης(72΄ Καπνίδης), Μπαργκάν(77΄ Μιλούνοβιτς), Ντούνης, Τάτος(81΄ Νέτο), Ιλιτς

Στον πάγκο: Αναγνωστόπουλος, Τσουμάνης, Τζανακάκης, Ντόγος

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π.ΔΙΛΜΠΕΡΗΣ): Μέλκας, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Βοσκόπουλος, Φουσού Ρούτσης, Στέβιτς(80΄ Παπατζίκος), Κάκκο, Γκούρτσας(72΄ Καψάλης), Κανούλας, Τσιμίκας (86΄ Κτιστόπουλος)

Στον πάγκο: Κασίμης, Τάντιτς, Σιάκκας, Παναγιωτίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κιοτζένης(Ξάνθης)

ΒΟΗΘΟΙ: Κούλα(Ξάνθης), Χατζημωυσιάδης(Ξάνθης)

4ος: Τσιμεντερίδης(Κοζάνης)

Κίτρινες: Μπράβο-Κανούλας, Στέβιτς

Κόκκινες:

live…live…live

-Σέντρα στον αγώνα…

-Δύο φορές έχουν βρεθεί αντιμέτωπες οι δύο ομάδες στην Β΄ Εθνική(1997-98 και 2005-06)με τον Άρη να μετρά δύο νίκες στην έδρα του με 2-1 και 2-0.

-4΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Τάτο, από θέση πλάγια δεξιά, οι παίκτες του Άρη ήταν εκτεθειμένοι, ο βοηθός δεν σήκωσε το σημαιάκι και η φάση ολοκληρώθηκε με κεφαλιά ψηλά άουτ του Μπράβο.

-6΄ Σουτ του Τάτου έξω από την περιοχή, ο Μέλκας δεν μπορεί να μπλοκάρει, η μπάλα φεύγει πλάγια στον Ίλιτς που σεντράρει αλλά ο Τσελεπίδης απομακρύνει.

-Ο Πανσερραϊκός έχει δώσει πολύ χώρο στον Άρη και ο Διλμπέρης φωνάζει στους παίκτες του να βγούνε μπροστά.

-15΄ Καλή φάση. Ο Μπαργκάν σεντράρει προς τον Τάτο και αυτός με βολ πλανέ από το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-17΄ Μακρινό σουτ του Ντούνη, μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Μέλκας.

-Αδυνατεί για την ώρα να ηρεμήσει τον ρυθμό του Άρη ο Πανσερραϊκός, χάνει εύκολα την μπάλα και δίνει συνεχώς επιθέσεις στους γηπεδούχους.

-21΄ ΓΚΟΛ! 1-0! Ο Μπαργκάν ξεπερνά τον Στέβιτς, γυρίζει στην περιοχή, ο Ντούνης βγαίνει μπροστά από τους αμυντικούς, κάνει την προβολή και νικάει τον Μέλκα.

-24΄ ΓΚΟΛ! 2-0! Εκτέλεση κόρνερ  από τον Μπαργκάν και κεφαλιά από τον Ιντζίδη στην καρδιά της άμυνας, αμαρκάριστος, η μπάλα στα δίχτυα.

-25΄ Μακρινό σουτ από τον Παυλίδη, ο Μέλκας πετάγεται στην γωνία και αποκρούει.

-Κατηφόρα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», μονίμως στην επίθεση ο Άρης.

-26΄ Καλό σουτ από τον Μπούρμπο, έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

-29΄ ΓΚΟΛ! 3-0! Εξαιρετική προσπάθεια από τον Ίλιτς που περνά τον Βοσκόπουλο, μπαίνει στην περιοχή και την τελευταία στιγμή γυρνάει στον Ντούνη που πλασάρει στην άδεια εστία.

-Αντίδραση καμία από τον Πανσερραϊκό στο «καυτό» δεκάλεπτο του Άρη! Το σκορ παίρνει επικίνδυνες διαστάσεις νωρίς…

-Γίνεται πιο έντονη η βροχόπτωση όσο περνάει η ώρα.

-Στο 72-28% η κατοχή της μπάλας.

-40΄ Ζητάει πέναλτι ο Ντούνης σε μονομαχία με τον Τσελεπίδη. Δεν υπάρχει κάτι αντικανονικό.

-44΄ Μεγάλη φάση για τον Πανσερραϊκό! Ο Τσιμίκας κάνει γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή και ο Διούδης δύσκολα και εντυπωσιακά με το ένα χέρι αποκρούει.

-Τέλος ημιχρόνου! Εφιαλτικό 45λεπτο για τα «λιοντάρια» που… εμφανίστηκαν στο γήπεδο στο 44΄ όταν και πάτησαν πρώτη φορά στην αντίπαλη περιοχή κάνοντας και την πρώτη τους ευκαιρία.

-Σέντρα στο δεύτερο μέρος…

-52΄ Διαγώνιο σουτ από τον Μπαργκάν, άουτ.

-59΄ Σουτ του Μπαργκάν μέσα από την περιοχή, πέφτει ο Μέλκας και αποκρούει σε κόρνερ.

-60΄ Εκτέλεση κόρνερ από τον Μπαργκάν, άστοχη έξοδος του Μέλκα, η μπάλα φτάνει στον Μπράβο που σουτάρει από πλάγια θέση προς την απέναντι γωνία, η μπάλα άουτ.

-65΄ 2η τελική για τον Πανσερραϊκό. Συρτό σουτ του Φουσού έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Διούδης.

-66΄ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Κάθετη πάσα του Καράμπελα, δεν μπορεί να κόψει ο Βοσκόπουλος, ο Ίλιτς βγαίνει τετ α τετ, πλασάρει τον Μέλκα, αλλά η μπάλα περνάει χιλιοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

-69΄ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΤΟΝ ΙΩΑΝΝΙΔΗ! Μένει με 10 ο Πανσερραϊκός. Ο Ιωαννίδης μάρκαρε αντικανονικά τον Ντούνη και ο Κιοτζένης θεώρησε πως ήταν τελευταίος παίκτης!

-70΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάτου, ο Μέλκας διώχνει, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του.

-72΄ Βάζει τον Καψάλη αντί του Γκούρτσα ο Διλμπέρης για να καλύψει αμέσως το αριστερό άκρο.

-Έχει πέσει ο ρυθμός, έχει χαλαρώσει και ο Άρης.

-76΄ Προσπάθεια και σουτ του Καπνίδη, μπλοκάρει ο Μέλκας.

-88΄ Μακρινό πλασέ του Νέτο, μπλοκάρει ο Μέλκας.

-89΄ ΓΚΟΛ! 4-0! Ο Μπούρμπος βρήκε τον Μιλούβιιτς και αυτός έχοντας χώρο και χρόνο, προσποιήθηκε, σούταρε, η μπάλα κάτω από το σώμα του Μέλκα και στα δίχτυα.

-90+1΄ Ένα-δύο Ντούνη και Νέτο, σουτ από τον τελευταίο έξω από την περιοχή, άουτ.

-Επιτέλους, τέλος στο μαρτύριο του Πανσερραϊκού… Τραγική εμφάνιση και ήττα με 4-0!

pre game

-Καλησπέρα… Χαμηλές θερμοκρασίες, βροχή από νωρίς και τώρα χιονόνερο στην Θεσσαλονίκη.

-Δεν έχει κόσμο στο γήπεδο σε έτσι και αλλιώς μία δύσκολη μέρα από κάθε άποψη.

-Εκτός αποστολής τελικά ο Πόζογλου για τον Πανσερραϊκό, καθώς είχε κάποιες ενοχλήσεις και έτσι μπήκε στην αποστολή ο Τάντιτς.

-Περίπου 20 φίλαθλοι των «λιονταριών» στο πέταλο.