ΑΟΤ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ 1-1: «Λιοντάρια» στα Τρίκαλα!

Συνεχίζοντας τα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα της Football League ο Πανσερραϊκός, πήρε σπουδαίο βαθμό στα Τρίκαλα με αντίπαλο τον ΑΟΤ αφού αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 1-1. Ένα αποτέλεσμα, το οποίο ενισχύει ακόμα περισσότερο την ψυχολογία των «λιονταριών» ενόψει της συνέχειας, αφού ο βαθμός αυτός, εκτός από το ότι ήρθε σε εκτός έδρας ματς, ήρθε και απέναντι σε μια ομάδα η οποία, με βάση το ρόστερ της, θα είναι μια από αυτές που θα διεκδικήσει την άνοδό της στη Super League και έτσι αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία.

Καλός στο α’ μέρος, άντεξε στο β’

Ο Πανσερραϊκός, όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο σε τέτοιο ματς, παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς και όποτε του δίνονταν η ευκαιρία έβγαινε στην αντεπίθεση. Έτσι, σε μια από αυτές, στο 26’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κάκκο, γκολ με το οποίο μπήκε στα αποδυτήρια. Στο β’ μέρος, ο ΑΟΤ, πίεσε για την ισοφάριση και έτσι αφού προειδοποίησε στο 49’ με το δοκάρι του Γιαννιτσάνη, ισοφάρισε με τον ίδιο παίκτη στο 62ο λεπτό. Ο Παναγιώτης Διλμπέρης, βλέποντας ότι οι γηπεδούχοι επιζητούσαν το δεύτερο γκολ με αφόρητη πίεση, ενίσχυσε ακόμα περισσότερο τη μεσοαμυντική του γραμμή ρίχνοντας στο ματς τον Φουσού στη θέση του Χατζηδημήτριου. Έτσι λοιπόν οι «κόκκινοι» άντεξαν παραπάνω στις επιθέσεις των Θεσσαλών, πανηγυρίζοντας στο τέλος τον «χρυσό» πόντο και τον τέταρτο στο πρωτάθλημα σε δύο ματς.

Με κόσμο στα Τρίκαλα

Το παρών, ανάμεσα στους 2.000 που βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων, έδωσαν και 15 ηρωϊκοί φίλοι του Πανσερραϊκού οι οποίοι δε σταμάτησαν να φωνάζουν υπέρ της αγαπημένης τους ομάδας, ενώ στο τέλος χειροκρότησαν την προσπάθεια των παικτών του Παναγιώτη Διλμπέρη και πανηγύρισαν το αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Γ.Χ. Γεωργιάδης): Βουτσελάς, Σαρακατσάνος, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά, Μουμίν, Μίνγκας (84′ Σερτζίνιο), Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς (73′ Ίλιτς), Γιαννιτσάνης, Τζάκσον (42′ λ.τ. Γκόλιας)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Π. Διλμπέρης): Μέλκας, Τσουβαλτσίδης, Βοσκόπουλος, Καψάλης, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Τσιμίκας, Χατζηδημητρίου (76′ Φουσού), Κάκκο (52′ Κανούλας), Τσούτσης, Μαφουτά (90+1′ Τσελεπίδης)

ΣΚΟΡΕΡ: 62′ Γιαννιτσάνης – 26′ Κάκκο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Τίκας (Θεσπρωτίας), Αναστασίου (Λάρισας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσουβαλτσίδης, Σιάκκας, Κάκκο, Ιωαννίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΘΕΑΤΕΣ: 2.000

LIVE… LIVE… LIVE…

17′ Φάουλ του Τζάκσον μπλόκαρε ο Μέλκας.

25′ Φαόυλ του Κάκκο η μπάλα πέρασε άουτ.

26′ ΓΚΟΛ! 0-1! Ο Πανσερραϊκός ανοίγει το σκορ με τον Κάκκο! Ο μεσοεπιθετικός των «λιονταριών» έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΑΟΤ και αφού πέρασε και τον Βουτσελά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

30′ Σουτ του Μίνγκα μπλόκαρε ο Μέλκας.

33′ Φάουλ του Μίνγκα, ο Σαρακατσάνος πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα φεύγει άουτ.

37′ Καλή ευκαιρία για τα Τρίκαλα, με τον Γιαννιτσάνη ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Μίνγκα, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

45+3′ Φάση για τα Τρίκαλα με τον Γιαννιτσάνη ο οποίος έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

49′ ΔΟΚΑΡΙ για τα Τρίκαλα με σουτ του Γιαννιτσάνη και στην επαναφορά ο Μίνγκας έκανε νέο σουτ για να βρει η μπάλα πάνω σε αμυντικούς των Σερρών!

57′ Ο Μίνγκας εκτέλεσε φάουλ, ο Μουμίν έκανε την προβολή και η μπάλα πέρασε άουτ.

62′ ΓΚΟΛ! 1-1! Ο ΑΟΤ ισοφαρίζει με τον Γιαννιτσάνη ο οποίος μετά από γύρισμα του Μίνγκα με κοντινό πλασέ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μέλκα.

68′ Ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό με τον Μαφουτά ο οποίος μετά από πάσα του Χατζηδημητρίου, με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

72′ Μακρινό σουτ του Μίνγκα η μπάλα άουτ.

78′ Καλή ευκαιρία για τα Τρίκαλα! Ο Μίνγκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Μουμίν έπιασε την κεφαλιά για να απομακρύνουν πάνω από τη γραμμή οι Σερραίοι!

88′ Σουτ του Ριζογιάννη η μπάλα άουτ.

90+3′ Φάουλ του Γιαννιτσάνη, μπλόκαρε ο Μέλκας.