ΑΟΣ: Άντεξε ένα ημίχρονο κόντρα στον ΚΑΟΔ

Κατώτερος των προσδοκιών ήταν ο Α.Ο.Σ στην αναμέτρηση απέναντι σε μια από τις δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος όπως ο ΚΑΟΔ και γνώρισε την 2η του ήττα στο «σπίτι» του με 49-69. Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά καλοί στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο κουράστηκαν και υπέπεσαν σε πολλά λάθη γνωρίζοντας την ήττα.

Εξ αρχής η αποστολή των παιχτών του Γιάννη Μπουτάκογλου ήταν δύσκολη και εξαιτίας του αντιπάλου ,αλλά ακόμη περισσότερο από τα πολλά προβλήματα που είχε να αντιμετωπίσει η ομάδα με την απουσία του Στ.Χορτομάρη να είναι κάτι παραπάνω από εμφανή. Ο Α.Ο.Σ λοιπόν σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετό κόσμο ξεκίνησε καλύτερα και με τον Γιαβρόπουλο να ηγείται στο σκοράρισμα πήρε προβάδισμα 6 πόντων (15-9) στο 8′. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν με τρίποντο στην λήξη του Αμπελακιώτη με 15-16. Στην 2η περίοδο ο ΚΑΟΔ έχοντας πολύ καλά ποσοστά από την περιφέρεια ξέφυγε στο σκορ (17-30) ,κάτι που ωστόσο δεν πτόησε τον Α.Ο.Σ που με μπροστάρη τον Ασημάκη , έτρεξε ένα σερί 16-3 για να διαμορφωθεί το ισόπαλο (33-33) σκορ ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι πιέζοντας στην περιφέρεια και χαλώντας τα «μυαλά» των παιχτών του Α.Ο.Σ ξέφυγαν στο σκορ με 43-54 στο τέλος της 3ης περιόδου με τον Αμπελακιώτη να «φορτώνει» τα αντίπαλα καλάθια. Στην 4η περίοδο οι Δραμινοί συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν με τους παίχτες του Α.Ο.Σ να μην βρίσκουν λύσεις έχοντας ως επακόλουθο να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με μια εύκολη εκτός έδρας νίκη για τον ΚΑΟΔ.

Από πλευράς Α.Ο.Σ ξεχώρισαν οι Ασημάκης (15π.) και Γιαβρόπουλος (12π.) , ενώ μεγάλη «ζημιά» από τους φιλοξενούμενους προκάλεσαν οι Αμπελακιώτης και Μποβασιανός πετυχαίνοντας 18 πόντους έκαστος.

Στις δηλώσεις του στο «SSN» o Γιάννης Μπουτάκογλου ανέφερε τα εξής :

Ξέραμε από την αρχή ότι το παιχνίδι ήταν δύσκολο και ποιους είχαμε απέναντι μας. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν μέσα στο πλάνο , αλλά στο δεύτερο ημίχρονο χαθήκαμε και είχαμε πολλά προβλήματα στο οργανωτικό κομμάτι κάτι που φάνηκε από την πίεση που μας άσκησαν οι παίχτες του ΚΑΟΔ.

Τα δεκάλεπτα: 15-16,33-33,43-54,49-69.

Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 2, Γιαννούλης 5, Τερζής 1, Τζουμαϊλής 2, Ασημάκης 15 (2), Καρακώστας 8, Γιαβρόπουλος 12 (2), Χορτομάρης 4, Λαδιάς, Μποζουτσίδης, Παπαδόπουλος.

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Τούπας 2, Μανιώτης 10 (3), Γιάγκου 9 (1), Αμπελακιώτης 18 (2), Τοσουνίδης 3, Μποβασιανός 18 (1), Ταχυρίδης 9, Καριοφύλλης, Εξουζίδης, Καμμάς.