Ακόμη μία φιλική νίκη για τον Πανσερραϊκό, 0-1 στην Κομοτηνή

Σε ένα καλό crach τεστ ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Football League και κόντρα σε μία ομάδα που είναι σίγουρα… στα μέτρα του, από αυτές που θα συναντήσει κατά την διάρκεια της σεζόν, ο Πανσερραϊκός έδειξε για ακόμη μία φορά αρκετά ικανοποιητικό πρόσωπο και κέρδισε 1-0 τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή. Βέβαια ο Παναγιώτης Διλμπέρης θα εξακολουθεί να λέει πως η ομάδα χρειάζεται ακόμη πολύ δουλειά και αυτή είναι η αλήθεια, ωστόσο το σίγουρο είναι πως οι «κόκκινοι» βαδίζουν σε σωστά μονοπάτια και έχουν χρόνο ακόμη για να προετοιμαστούν.

Τα «λιοντάρια» σε αυτό το ματς υστέρησαν ίσως επιθετικά, καθώς δυσκολεύτηκαν να φτάσουν πολλές φορές στην αντίπαλη περιοχή και να απειλήσουν, ωστόσο την μοναδική φορά που το έκαναν με αξιώσεις στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν το γκολ με τον Τσιμίκα στο 25΄.

Από εκεί και πέρα ο Πανθρακικός είχε μία άτυπη υπεροχή, χωρίς όμως να ανησυχεί ιδιαίτερα τα μετόπισθεν του Πανσερραϊκού που είχαν καλές αντιδράσεις στις περισσότερες περιπτώσεις, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Μέλκα.

Ο Παναγιώτης Διλμπέρης για ακόμη ένα ματς έκανε δοκιμές και στην αρχική ενδεκάδα, καθώς δεν είχε στην διάθεση του τους Μαφουτά και Φουσού που ταξίδεψαν στην Γαλλία για να διευθετήσουν κάποιες υποθέσεις και για προοληπτικούς λόγους τους Τσουβαλτσίδη και Ιωαννίδη. Με τις πολλές αλλαγές του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε και η ποιότητα του ματς χάθηκε ακόμη πιο πολύ.

*O Πανσερραϊκός περιμένει να φιξάρει το επόμενο του φιλικό με την Καλλονή, καλώς εχόντων των πραγμάτων, καθώς ακόμη δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα.

Το φιλμ του αγώνα:

6΄ Ωραίο σουτ από τον Μπεκατώρο, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μέλκα.

15΄ Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Ρομπέρ, πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής ο  Νικόλτσης και πήρε την κεφαλιά, η οποία όμως έφυγε άουτ.

25΄ Γκολ και 0-1. Συρτή σέντρα από τον Κάκκο και πλασέ από τον Τσιμίκα, ο οποίος ανοίγει το σκορ στην πρώτη καλή στιγμή του Πανσερραϊκού.

33΄ Σουτ του Γαβριηλίδη πάνω στην κίνηση, η μπάλα άουτ.

51΄ Συρτό σουτ του Μπεκατώρου έξω από τη μεγάλη περιοχή, διώχνει σε κόρνερ ο Μέλκας.

89΄ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Πανθρακικό, με τον Χαλκιαδάκη να σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή και τον Μέλκα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: Γκαραβέλης(61΄ Τζελέπης), Πολίμος, Πετρούσης(78΄ Ρουσάκης), Μπουγαΐδης, Μυρθιανός, Ψάλτης(75΄ Μήλιος), Πλέγας(58΄ Χαλκιαδάκης), Γαβριηλίδης, Μπεκατώρος(68΄ Κυριαλάνης), Ρομπέρ(75΄ Κουσίδης), Νικόλτσης(75΄ Ζιγκερίδης).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Μέλκας, Γκατσέσα, Στέβιτς, Κάκκο, Παπατζίκος, Ρούτσης, Σιάκκας(40΄ Παναγιωτίδης), Τσελεπίδης, Τσιμίκας, Τσομαχασβίλι, Τσούτσης, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Τάντιτς, Βοσκόπουλος, Κανούλας, Καψάλης, Κτιστόπουλος,  Ανδρέου, Χατζηδημητρίου, Λατινόπουλος, Μαυρίδης και Κασίμης.

ενημέρωση:thrakisports.gr

φωτό:ert.gr(ΕΡΤ ΣΕΡΡΩΝ)