Ακάθεκτοι συνεχίζουν οι πρωτοπόροι της Football League

Σε μία αναμέτρηση με αρκετό πάθος, δυνατά μαρκαρίσματα και όμορφο θέαμα, η Λαμία, εκμεταλλευόμενη ακόμα μία φορά τον παράγοντα «έδρα», επικράτησε με 1-0 του μαχητικού Παναιγιάλειου για την 25η αγωνιστική της Stoiximan.gr Football League και παρέμεινε σε «απόσταση αναπνοής» απ’ τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Σμύρνης.

Από εκεί και πέρα, ο Άρης είχε εύκολο έργο απέναντι στην Καλλιθέα, την οποία φιλοδώρησε με τρία γκολ στο «Κλ. Βικελίδης». Ο πρωτοπόρος Απόλλων Σμύρνης τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στον σκληροτράχηλο Κισσαμικό, αλλά τελικά ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος, που είχε περάσει ως αλλαγή, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με σουτ στο 74ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 32′ οι Διονύσης Χιώτης απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Μίλιτς, κρατώντας όρθια την ομάδα του.

Την ανοδική πορεία συνέχισαν τα Τρίκαλα, τα οποία επιβλήθηκαν με 1-0 της Σπάρτης, η οποία έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νίκου Μελίσσα, χάρη σε γκολ του με του… συνήθη ύποπτου, Νίκου Κουσκούνα. Σπουδαίες νίκες, σε ό,τι αφορά στην μάχη για την παραμονή, σημείωσαν ο Αιγινιακός που πέρασε σαν σίφουνας απ’ τη Λέσβο, επικρατώντας με 3-1 της Καλλονής, αλλά κι ο Πανελευσινιακός που νίκησε με 1-0 την Αναγέννηση χάρη σε γκολ του Κώστα Τσούπρο στο 8ο λεπτό.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Σάββατο (8/4)

ΟΦΗ – Αγροτικός Αστέρας 4-0 (4′, 42′ Πάγκαλος, 18′ Μάνος, 19′ Μητρόπουλος)

Κυριακή (9/4)

Λαμία – Παναιγιάλειος 1-0 (40′ πεν. Βασιλόγιαννης)

Απόλλων Σμύρνης – Κισσαμικός 1-0 (74′ Διαμαντόπουλος)

Άρης – Καλλιθέα 3-0 (8′ Ντούνης, 52′ Τζανακάκης, 77′ Ούγκο Σόουζα)

Τρίκαλα – Σπάρτη 1-0 (17′ Κουσκουνάς)

Πανελευσινιακός – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (8′ Τσούπρος)

Καλλονή – Αγινιακός 1-3 (10′ Ζουλιώτης – 2′ Ζγκούρη, 4′ Τσολακίδης, 87′ Μπουρντουζάν)

Αχαρναϊκός – Πανσερραϊκός 2-1 (28′ Πλαβούκος, 82′ Τζέφερσον – 91′ Ρούτσης)

ΑΟΧ – Πανθρακικός (3-0 α.α.)