Αγγλία γίναμε! Πανσερραϊκός & Αιγινιακός προσέφεραν ένα χορταστικό 4-5!

Σε ένα ματς βγαλμένο από τις μικρές κατηγορίες της Αγγλίας, εκεί όπου τα γκολ πέφτουν βροχή, ο Πανσερραϊκός εκπλήρωσε μόνο έναν από τους δύο στόχους που είχε, καθώς ναι μεν προσέφερε θέαμα, ωστόσο από ουσία, η εικόνα που αφήνουν οι «κόκκινοι» στους φιλάθλους τους μετά την ήττα με 4-5 από τον Αιγινιακό, στο τελευταίο φετινό εντός έδρας ματς μόνο καλή δεν είναι!

Κάνοντας ένα πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο, ίσως το χειρότερο φετινό, ο Πανσερραϊκός βρέθηκε να χάνει με 3-0 από την ομάδα της Πιερίας με τον Ρανγκέλοφ να πετυχαίνει δύο γκολ και τον Τσολακίδη ακόμη ένα, ενώ έπαιζε και με 10 παίκτες από το 36΄ λόγω της αποβολής του Καψάλη που «απέκρουσε» με το χέρι την μπάλα ενώ αυτή κατευθυνόταν προς τα δίχτυα.

Και ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε να αντιστρέφεται το κλίμα με τα γρήγορα γκολ των Γκούρτσα και Ρούτση στα πρώτα λεπτά, το αυτογκόλ του Φουσού στο 58΄ που έκανε το 2-4 έδειξε να κλειδώνει το ματς υπέρ του Αιγινιακού! Και όμως… Ο Γκούρτσας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη κόντρα στην πρώην ομάδα του την οποία τελικά φιλοδώρησε με χατ-τρικ, καθώς αφού πρώτα στο 79΄ μείωσε με πέναλτι σε 3-4 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στην ισοφάριση μέσα σε πανηγυρισμούς. Αλλά το τελευταίο σφύριγμα δεν είχε έρθει και πάνω στους πανηγυρισμούς, ένα λάθος γύρισμα προς τον Μέλκα προσέφερε στον Ζγκούρι το τελικό 4-5 μέσα σε απογοήτευση για τους 400 Σερραίους που βρέθηκαν στην κερκίδα.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΤΕ LIVE ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Π. Διλμπέρης): Μέλκας, Στέβιτς(70′ Σιάκκας), Καψάλης, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Γαβριηλίδης, Φούσου, Τσιμίκας, Ρούτσης(74′ Γιαξής), Πόζογλου(46′ Κάκκο), Γκούρτσας

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ(Γ. Βλάχος): Τόλιος, Λιόλιος, Παπουτσογιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Τοπαλίδης(72′ λ.τ. Ζγκούρι), Αντωνιάδης, Πατράλης, Φασίδης(89΄ Σκραπάρας), Τσολακίδης, Γκατζολάρι, Ρανγκέλοφ

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Βοηθοί: Τζιουβάρας (Κοζάνης), Τσιότσιος (Μακεδονίας)
4ος: Βουρνέλης (Μακεδονίας)

live…live…live…

-Καλησπέρα απο το Δημοτικό γήπεδο Σερρών, για την τελευταία φετινή παράσταση… του Πανσερραϊκού εντός έδρας, για το πρωταθλημα της Football League!

Αδιάφορο παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, μέχρι στιγμής και για τις 2 ομάδες.

Τρια κόρνερ στην σειρά έχει κερδίσει ο Αιγινιακός, που σιγά-σιγά κερδίζει μέτρα στο γήπεδο. Ανεκμετάλευτα όμως και τα τρία.

ΓΚΟΛ για τον Αιγινιακό στο 12′, με πλασέ του Τσολακίδη, στην κόντρα επίθεση. 0-1.

Ο Πανσερραϊκός ανήμπορος να αντιδράσει στο γκολ του Αιγινιακού.

Στο 23′ εκτέλεση φάουλ του Τσιμίκα αρκετά μέτρα έξω απο την περιοχή, αποκρούει ομως ο Τόλιος.

ΓΚΟΛ στο 27΄! 2-0! Κλέψιμο του Gaqollari στο κέντρο, γρήγορη αντεπίθεση για τον Αιγινιακό, η μπάλα στα πόδια του Rangelov, ο οποιος γράφει το 2-0 για την ομάδα του.

31΄ Μακρινό σουτ του Τσιμίκα, βγάζει με υπερένταση ο Τόλιος. Ο Σερραΐος μέσος είναι ο μοναδικός που προσπαθεί και ξεχωρίζει στο γήπεδο.

Άρχισαν και τα παρατράγουδα απο την εξέδρα, με ειρωνικά συνθήματα, προς το πρόσωπο του Παναγιώτη Διλμπέρη.

Δεν μπορούν τα παλικάρια… που έλεγε κάποτε ο Άγγελος Αναστασιάδης ως προπονητής του Παναθηναϊκού, για να ευθυμήσουμε λιγάκι, πάντα μέσα στο χιουμοριστικό πνεύμα της ΠΑΕ…

Πτώση του Γκούρτσα εντός περιοχής, ο Τσιμεντερίδης λέει παίζεται…αμφισβητούμενη φάση υπέρ των «κόκκινων», δια γυμνού οφθαλμού…

ΓΚΟΛ στο 36΄ και 0-3! Χαλάει την τελευταία του εικόνα ο Πανσερραϊκος στις Σέρρες. 3-0 ο Αιγινιακός, πριν βγεί το ημίχρονο, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιαζιτζόγλου και αποβολή του Καψάλη επείδη απεκρουσε την μπαλα με το χέρι σε σουτ του Gaqollari.

Τέλος ημιχρόνου στο δημοτικό γήπεδο Σερρών, ντροπιαστική εμφάνιση του Πανσερραϊκού που χάνει με κάτω τα χέρια…3-0 απο τον Αιγινιακό!!

ΓΚΟΟΟΛΛΛ  στο 47΄ ο Γκούρτσας. Ο Γκούρτσας δέχεται την κάθετη  από τον Κάκκο και βγαίνει τετ α τετ με τον Τόλιο, σουτάρει και σκοράει.

ΓΚΟΟΟΛΛΛ στο 53΄! Ο Ρούτσης. Σέντρα του Κάκκο από δεξιά και ο Ρούτσης με προβολή σκοράρει από κοντά κάνοντας το 2-3.

ΓΚΟΛ στο 58΄ και 2-4… απο τον Λάντο Φουσού με αυτογκόλ, στην προσπάθεια του για να διώξει την πορεία της μπάλας, ενω υπάρχουν παράπονα απο τους παίκες των «κόκκινων» διοτι ύπηρχε εκτεθειμένος παίκτης του Αιγινιακού!

Ο Αιγινιακός θέλει περισσότερο το τρίποντο απόψε για να σώσει οριστικά την παρτίδα της παραμονής και ο Rangelov συνεχίζει να σουτάρει ανενόχλητος αλλα αποτρέπει το πέμπτο γκολ ο Μέλκα.

Συνεχίζει την κακή της μέρα η αμύνα του Πανσερραϊκού…νέα χαμένη ευκαιρία για τον Αιγινιακό.

Στο 69′ ο Γκούρτσας με κεφαλιά στρώνει ωραία στο ύψος του πέναλτι στον Κάκκο αλλα το σουτ του τελευταίου μπλοκάρει ο Τόλιος.

Ο Σιάκκας, παίρνει την θέση του Στέβιτς στο 70′.

Ο Γιαξής παίρνει την θέση του Ρούτση στο 73΄.

78΄ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Κάκκο πέρασε δυο παίκτες του Αιγινιακού, σουταρε, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Παπουτσογιαννόπουλου και ο διαιτητής Τσιμεντερίδης δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Αποβολή για τον Παπουτσογιαννόπουλου με κόκκινη κάρτα.

ΓΚΟΟΟΛΛ στο 79΄ για τον Γκούρτσα μετα το εύστοχο πέναλτι απέναντι στον Τόλιο 3-4.

Τελευταία λεπτά του αγώνα, με το παιχνίδι να μην έχει καθόλου ρυθμό και τους παίκτες του Αιγινιακού να προσπαθούν να κρατήσουν πάση θυσία τη νίκη.

Αλλαγή για τον Αιγινιακό, ο Φασίδης περνάει εκτό και ο Σκραπάρας θα πάρει την θέση του.

5′ λεπτά καθυστερήσεων…μερακλής ο Κοζανίτης ρέφερι!

Απίστευτο, ΓΚΟΟΟΛΛΛ στο 94΄ και 4-4 ο Γκούρτσας που πετυχαίνει χατ τρικ. Κόρνερ  του Κάκκο, κεφαλιά του Γκούρτσα και η μπάλα στα δίχτυα.

Δεν γίνονται αυτά! ΓΚΟΛ στο 95΄ και 4-5 ο Ζγκούρι. Ο Γιαξής γυρίζει τη μπάλα προς τον Μέλκα άσχημα, ο Ζγκούρι κυνηγά την φάση, αποφεύγει τον τερματοφύλακα που δεν παρακολουθούσε και σκοράρει.