Ίκαροι… στο δεύτερο ημίχρονο και 80-64 τον Μακεδονικό

Ίκαροι... στο δεύτερο ημίχρονο και 80-64 τον Μακεδονικό

Κάνοντας ένα κακό πρώτο ημίχρονο, αλλά πάνω από όλα ένα εξαιρετικό δεύτερο, οι Ίκαροι κέρδισαν με 80-64 τον αξιόμαχο όπως αποδείχθηκε Μακεδονικό, πανηγύρισαν την 20η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και πλέον κάθε ροζ φύλλο αγώνα που έρχεται φέρνει τους Σερραίους ένα βήμα πιο κοντά στην άνοδο στην Β΄ Εθνική.

Η ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου άργησε να μπει στο ματς όπως θα έπρεπε δίνοντας δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν εύκολους πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα και να προηγηθούν με 20-30 στο 1ο και με 37-43 στο ημίχρονο. Στα αποδυτήρια ωστόσο ο coach έκρουσε το καμπανάκι κινδύνου, οι παίκτες αφυπνίστηκαν και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, καθώς δέχθηκαν μόλις 21 πόντους, αλλά και έχοντας καλές συνεργασίες, αποτελεσματικότητα και ευστοχία στην επίθεση πέτυχαν 43 και κατάφεραν τελικά να πάρουν και διαφορά στο φινάλε πανηγυρίζοντας τη νίκη με τους Σερραίους που βρέθηκαν στο ΔΑΚ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-30, 37-43, 61-55, 80-64
Διαιτητές: Καρακώστας-Κοντογιάννης
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ(Ποργιόπουλος): Γιαννούλης, Γρίψιος Π. 22, Παπαπασχάλης, Γεωργιανός 20 (1), Τράκας 14 (2), Μποζατσίδης, Γρίψιος Χ, Γκουτζιάς, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 5 (1), Θολιώτης 10, Φώτογλου 9 (1).
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ(Μύθου): Σκουφεζής Ε, Κοντσές 8, Ντισλής 27 (4), Μπαρζού 3, Παπαγρηγορίου, Ρίζος, Σκουφεζής Α 4, Πηλακούτας 5, Λυχριδάς 10 (2), Νταράκης 7.