Έχασαν οι Ίκαροι την πρωτιά απο τον Παναθλητικό στην Γ΄ Εθνική!

Δεν άντεξε στο πρώτο crashtestτης χρονιάς η ομάδα των Ικάρων και ηττήθηκε στο Επταπύργιο Θεσσαλονίκης από την ομάδα του Παναθλητικού-Πειραματικού με σκορ 61-48.

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά στον αγώνα  και το πρώτο δεκάλεπτο είχε τον χαρακτήρα ενός πραγματικού ντέρμπι. Ο Παναθλητικός όμως πήρε μια μικρή διαφορά και το δεκάλεπτο έληξε στο καλάθι 14-12.

Στο β΄ δεκάλεπτο η καταπληκτική άμυνα των γηπεδούχων, ανάγκασε την ομάδα των Ικάρων να πετύχει μόλις 8 πόντους ενώ η επίθεση του Παναθλητικού έβγαζε φωτιές και έτσι ξέφυγε στο σκορ με 15 πόντους διαφορά, καταγράφοντας το 35-20 στο ημίχρονο.

Οι φωνές του Στέργιου Ποργιόπουλου έπιασαν τόπο στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» μείωσαν τη διαφορά, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 14-9, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό ώστε να διατηρήσουν την διαφορά κάτω από διψήφιο νούμερο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Σερραϊκή ομάδα πήγε για την ολική ανατροπή αλλά έμεινε στην μέση… και το αρχικό -8 έγινε -18 με συνοπτικές διαδικασίες, αφού το απογοητευτικό 4/30 τρίποντα και 10/17 βολές δεν άφησε πολλά περιθώρια για κάτι καλύτερο, από το τελικό -12 και το 61-48 όπου ήταν και το τελικό σκορ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 35-20, 44-34, 61-48

Διαιτητές: Γερακίνης-Παζόλης

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Γεροφώτης):Βογιατζής 5 (1), Πράντσος , Τσεσμετζής, Μαδεμλής, Χατζημιχαηλίδης 14 (4), Καλούτσικος 12, Κοϊμτζόγλου 8, Μαυροματίδης 4, Τσιακίρης, Μπάκος 16(3), Κασούρας 2, Βαρίδης.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡ. (Ποργιόπουλος): Μπουζουτσίδης, Γρίψιος 9 (1), Παπαπασχάλης 2, Γεωργιανός 8, Τράκας 17 (3), Παπαδόπουλος, Γιαννούλης, Γκούτζιας 5, Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 2, Θολιώτης 4, Φώτογλου 1.